foto W. (Willem) van de Zandschulp vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Tot de linkervleugel van de PvdA behorende Utrechtse vormingswerker, die bijna twintig jaar in de Eerste Kamer zat. Vasthoudend en deskundig debater op het terrein van de sociale zekerheid, dat voor hem geen geheimen leek te kennen. Kruiste in de jaren tachtig vaak de degens met staatssecretaris Louw de Graaf†i. Vanuit zijn linkse opstelling en zijn gevoel voor sociale rechtvaardigheid ontwikkelde hij zich - zijns ondanks, want charisma ontbrak hem - tot het geweten van PvdA'ers die zich verzetten tegen de ingrepen in de WAO door het kabinet-Lubbers/Kok†i. Daaraan had hij in 1995 zijn herverkiezing te danken, nadat de partij hem op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst had gezet. Was ook woordvoerder volksgezondheid en welzijn en Koninkrijkszaken.

PvdA
in de periode 1980-1999: lid Eerste Kamer

Voornaam (roepnaam)

Willem (Willem)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bennekom (gem. Ede), 14 februari 1940

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1966 (behoorde tot de linkervleugel)

Hoofdfuncties/beroepen

  • cursusleider sociale zekerheid, Vormings-, scholings- en opleidingscentrum "Trijn van Leemput" te Utrecht, omstreeks september 1970 (nog in 1999)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1980 tot 8 juni 1999

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige
  • werknemers-commissaris Utrechtse Werkbedrijven, vanaf juli 1998

afgeleide functies, presidia etc.
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 1980 tot 20 september 1983
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 september 1983 tot 13 juni 1995

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariŽr
  • Was woordvoerder sociale zaken en buitenlandse zaken van de PvdA-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was vanaf september 1991 actief in de actiegroep 'PvdA weer sociaal'
  • Behield in 1995 zijn Eerste Kamerzetel na een voorkeursactie in de PvdA Hij was aanvankelijk niet op een verkiesbare plaats gezet.

verkiezingen
  • Werd in 1980 en 1981 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg
 

Woordvoerder bij dossiers

Alleen de voor deze website geselecteerde dossiers zijn opgenomen; zie Over deze website.
 
1997-12-23 25617 - Wijziging van de Werkloosheidswet, houdende onder meer verlenging van de periode gedurende welke de uitkeringen ten laste van een wachtgeldfonds komen
1997-04-29 24772 - Preventie en bestrijding van armoede en van sociale uitsluiting
1997-04-15 24698 - Wet premiedifferentiatie en marktwerking bij arbeidsongeschiktheidsverzekeringen
24760 - Wet arbeidsongeschiktheidsvoorziening jonggehandicapten
24758 - Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen

Moties

Alleen moties behorende tot de voor deze website geselecteerde dossiers zijn opgenomen; zie Over deze website.
 
1995-10-31 24221, nr. 1d - Motie inzake reparatiewetgeving terzake van artikel 43a WAO - Wijziging van een aantal sociale verzekeringswetten (Wet afschaffing malus en bevordering reÔntegratie) - ingetrokken
1993-07-06 22824, nr. 199h - Motie Gelderblom-Lankhout C.S. - Wijziging van de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering, de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet, de overheidspensioenwetten en enkele andere wetten strekkende tot herziening van het arbeidsongeschiktheidscriterium, het binden van het uitkeringsrecht aan een termijn, aanpassing van de arbeidsongeschiktheidsuitkering aan de leeftijd alsmede invoering van een stimuleringsmaatregel voor herintreding van arbeidsongeschikten (Wet terugdringing beroep op de arbeidsongeschiktheidsregelingen) - ingetrokken
1992-02-25 22228, nr. 130e - Motie Gelderblom-Lankhout C.S. over het verzoek aan de regering om een hardheidsclausule in de malusregeling op te nemen - aangenomen

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Deze website is tot stand gekomen mede dankzij een subsidie van Instituut Gak.