foto M. (Meindert) Leerling vergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Journalist en politicus, die leefde en werkte vanuit reformatorische beginselen. Als politieke leider van de kleine christelijke RPF van 1981 tot en met 1994 een principieel getuigenis-politicus. Werd politiek bewust bij de AR-jongeren, maar koos uiteindelijk toch voor de rechtlijniger RPF. Stond mede aan de wieg van de Evangelische Omroep, waarmee hij tijdens zijn politieke loopbaan nauwe contacten onderhield ten gunste van de groei van zijn partij. Was van 1985 tot 1994 de eenmansfractie van de RPF na het vertrek van zijn fractiegenoot Wagenaar†i, die in conflict was geraakt met het partijbestuur. Was later manager van een groot christelijke koor en leider van reizen naar IsraŽl. Kenner van het zaterdagamateurvoetbal.

RPF
in de periode 1981-1994: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

Voornaam (roepnaam)

Meindert (Meindert)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Heerjansdam (Z.H.), 11 januari 1936

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), van 1955 tot 1962
  • RPF (Reformatorische Politieke Federatie), van 1977 tot 1 januari 2004
  • ChristenUnie, vanaf januari 2000

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • televisie-regisseur EO (Evangelische Omroep), van 1977 tot 1981
  • fractievoorzitter RPF Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 mei 1981 tot 5 mei 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 1981 tot 17 mei 1994
  • manager HOLLAND-KOOR, van 1994 tot 2003 (het grootste christelijke koor van Europa)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • lid Platform AppŤl Kerk en IsraŽl
  • adviseur Stichting WAAR (Werkgroep Accuratesse en Authenticiteit in Reportages)

vorige
  • voorzitter Stichting "In zijn Opdracht"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid subcommissie Kinderbescherming uit de bijzondere commissie voor het Jeugdwelzijnsbeleid en de vaste commissie voor Justitie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 15 februari 1990 tot oktober 1990
  • lid subcommissie Onderzoek besluitvorming volksgezondheid uit de vaste commissies voor Volksgezondheid en Rijksuitgaven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 december 1993 tot mei 1994

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Haalde in 1986 Andrť Rouvoet als politiek medewerker naar Den Haag

uit de privťsfeer
  • Kenner van het zaterdagamateurvoetbal en mede-auteur van een boekje over de geschiedenis van het Nederlands Zaterdagamateurelftal ('Oranje op zaterdag')
  • Zette in 2008 de werkgroep OriŽntatiereizen IsraŽl op en nodigde politici, journalisten etc. uit een week met hem naar IsraŽl te gaan om persoonlijk kennis te nemen van de situatie ter plaatsen

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Woordvoerder bij dossiers

Alleen de voor deze website geselecteerde dossiers zijn opgenomen; zie Over deze website.
 
1994-01-27 23141 - Aanpassing van de uitvoeringsorganisatie sociale verzekeringen
1993-12-15 22545 - Algemene bijstandswet
1993-11-24 22730 - EnquÍte naar het functioneren van de organen belast met de uitvoering van de sociale-verzekeringswetten

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Deze website is tot stand gekomen mede dankzij een subsidie van Instituut Gak.