foto Mr. F.H.G. (Frank) de Grave vergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Frank de Grave (1955) was van 7 juni 2011 tot 3 september 2018 Eerste Kamerlid voor de VVD. Sindsdien is hij staatsraad bij de Afdeling advisering van de Raad van State. Na werkzaamheden in het bankwezen en het voorzitterschap van de JOVD werd hij in 1982 financieel woordvoerder van de VVD in de Tweede Kamer. In 1990-1996 was de heer De Grave wethouder van financiŽn in Amsterdam en vervolgens staatssecretaris van Sociale Zaken in het kabinet-Kok I†i en minister van Defensie in het kabinet-Kok II†i. Keerde in 2002 terug naar de Kamer als mediawoordvoerder. Kreeg vanaf 2004 leiding over organen in de gezondheidszorg, zoals de Zorgautoriteit. Was daarna voorziter van het bestuur van pensioenfonds PGGM en voorzitter van de Federatie van Medisch Specialisten.

VVD
in de periode 1982-heden: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, staatssecretaris, minister, staatsraad in buitengewone dienst

Voornamen (roepnaam)

Franciscus Hendrikus Gerardus (Frank)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 27 juni 1955

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)

Hoofdfuncties/beroepen (8/20)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1982 tot 8 mei 1990
  • staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (belast met sociale zekerheid en arbeidsomstandigheden), van 2 juli 1996 tot 3 augustus 1998
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 3 augustus 1998
  • minister van Defensie, van 3 augustus 1998 tot 22 juli 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 1 april 2004
  • voorzitter Federatie van Medisch Specialisten, van 25 november 2010 tot 1 januari 2017 (3 dagen per week)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 3 september 2018
  • staatsraad, Afdeling advisering (Raad van State), vanaf 3 september 2018 (benoemd bij K.B. van 31 augustus 2018)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/3)
  • lid bestuur Stichting Parlementaire Geschiedenis te Nijmegen, vanaf 1 november 2015
  • lid bestuur Stichting "Recht en Overheid", vanaf 1 januari 2016

vorige (2/50)
  • lid bestuur Stichting Replicatiefonds Medische Specialisten, vanaf 1 januari 2017
  • voorzitter Woningstichting "De Key" te Amsterdam, van februari 2010 tot januari 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • ondervoorzitter parlementaire commissie Onderzoek privatisering/verzelfstandiging overheidsdiensten (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 4 oktober 2011 tot 20 november 2012
  • voorzitter vaste commissie voor FinanciŽn (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 16 juni 2015 tot 3 september 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariŽr (2/6)
  • In de periode 2002-2004 financieel woordvoerder van zijn fractie. Voerde in 2003 het woord bij de algemene financiŽle beschouwingen. Hield zich toen verder bezig met mediabeleid en Antilliaanse zaken.
  • Voerde in 2018 het woord bij de behandeling van het initiatiefwetsvoorstel-Dijkstra over donorregistratie

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/6)
  • Was in oktober 2001 samen met minister Van Aartsen verantwoordelijk voor het besluit militaire steun in te zetten in de strijd in Afghanistan. Nederland leverde 1400 militairen voor de strijd tegen het Taliban-regime. (27.925)
  • Was in december 2001 samen met minister Van Aartsen verantwoordelijk voor het besluit om in VN-verband troepen te zenden naar Afghanistan (27.925)

als bewindspersoon (wetgeving) (2/8)
  • Bracht in 1998 de Wet op de (re)integratie van arbeidsgehandicapten (REA) (Stb. 290) tot stand. Werkgevers kunnen verplicht worden bij een AMvB te bepalen aantal arbeidsgehandicapten in hun bedrijf op te nemen. Eventueel kan in overleg met het LISV tot een afwijkende beloning worden besloten. Het LISV kan subsidie verlenen voor het aanbrengen van voorzieningen ter bevordering van de arbeidsgeschiktheid. (25.478)
  • Bracht in 2000 samen met minister De Vries een wijziging van de bepalingen in de Grondwet over de verdediging tot stand. In artikel 100 wordt opgenomen dat de Staten-Generaal moet worden ingelicht als de krijgsmacht wordt ingezet voor internationale vredesmissies. (26.243)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Vrijwel direct na zijn aantreden als minister van Defensie werd hij geconfronteerd met een affaire rond een verdwenen fotorolletje waardoor Nederlandse VN-militairen die bij Srebrenica actief waren geweest, mogelijk in opspraak hadden kunnen komen. Hij vroeg daarop oud-minister Van Kemenade onderzoek te doen naar de vraag of de defensietop doelbewust informatie had achtergehouden.
  • In april 2001 verwierp de Tweede Kamer na het debat over de Enschedese vuurwerkramp een door de SP'er Poppe ingediende motie van afkeuring vanwege het falende beleid van het ministerie van Defensie bij het toezicht op vuurwerkinrichtingen
  • Na het verschijnen van het NIOD-rapport over Srebrenica in april 2002 meldde hij 'zijn eigen positie te betrekken' bij de conclusie dat de top van de landmacht informatie had achtergehouden. Uiteindelijk diende hij op 16 april tegelijk met zijn collega's zijn ontslag in, nadat premier Kok dat eerder die dag al had gedaan.

uit de privťsfeer
Zijn vader was ondernemer, zijn stiefvader was luitenant-kolonel bij de landmacht

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Woordvoerder bij dossiers

Alleen de voor deze website geselecteerde dossiers zijn opgenomen; zie Over deze website.
 
2014-06-10 33716 - Wet hervorming kindregelingen
2012-09-25 31929 - Regeling in de sociale zekerheid van de rechtsgevolgen van het niet aantonen van de leefsituatie na het aanbod van een huisbezoek
1998-04-28 25699 - Wijziging van de Wet financiering volksverzekeringen houdende regels omtrent de maximering van het premiepercentage en de mogelijkheid van verstrekkingen van rijksbijdragen voor de algemene ouderdomsverzekering, alsmede omtrent de vorming van een Spaarfonds AOW

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Deze website is tot stand gekomen mede dankzij een subsidie van Instituut Gak.