Dr. K. (Kars) Veling

foto Dr. K. (Kars) Veling vergrootglas
bron: Fotoarchief Eerste Kamer
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Bescheiden, aimabele en gewaardeerde senator van het GPV en later van de ChristenUnie, waarvan hij in 2002 ook de eerste lijsttrekker werd. Als docent, rector en hoogleraar goed ingevoerd in het onderwijs. Was geÔnteresseerd in toepassing van ICT, zowel in het onderwijs als op andere terreinen. Raakte na voor zijn partij teleurstellend verlopen Tweede Kamerverkiezingen†i oververmoeid. Toen hij niet opnieuw gekandideerd werd, trok hij zich terug uit de politiek en keerde hij terug naar het onderwijs. Was in 2011-2016 directeur van het Huis voor democratie en rechtsstaat (ProDemos).

GPV, ChristenUnie
in de periode 1991-2002: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Voornaam (roepnaam)

Kars (Kars)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 30 juni 1948

Partij/stroming

partij(en)
  • GPV (Gereformeerd Politiek Verbond) (sinds omstreeks 1970)
  • ChristenUnie, vanaf 2000

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • fractie-GPV/RPF, van 8 juni 1999 tot 27 maart 2001
  • fractie-ChristenUnie, van 27 maart 2001 tot 15 mei 2002

Hoofdfuncties/beroepen (6/13)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 juni 1991 tot 15 mei 2002
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) GPV Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 juni 1991 tot 8 juni 1999
  • fractievoorzitter ChristenUnie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 2002 tot 12 november 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 12 november 2002
  • rector "Johan de Witt College" te 's-Gravenhage, van 1 juni 2003 tot 1 april 2011
  • directeur "Huis voor democratie en rechtsstaat" (ProDemos) te 's-Gravenhage, van 1 april 2011 tot 1 juli 2016

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige
  • lid Algemeen Bestuurscollege Koninklijke Bibliotheken, vanaf 2016
  • voorzitter curatorium Prinsjesfestival, vanaf 2017

vorige (2/12)
  • voorzitter Vereniging Openbare Bibliotheken, van 2011 tot 2015
  • voorzitter Commissie onderzoek Wet financiering politieke partijen, van april 2017 tot februari 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariŽr
  • Hield zich in de Eerste Kamer met diverse onderwerpen bezig, maar was vooral gespecialiseerd in onderwijs, cultuur (media), Europa en sociale zaken

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was vanaf september 2002 uitgeschakeld door vermoeidheidsklachten. Sindsdien trad L.C. van Dijke (tot november 2002) op als waarnemend fractievoorzitter.
  • In oktober 2002 liet zijn partij weten hem dat hij bij de verkiezingen van 2002 niet opnieuw lijsttrekker zou zijn, omdat de achterban hem als onvoldoende inspirerende aanvoerder beschouwde.

uit de privťsfeer
Zijn echtgenote was onderwijzeres

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Woordvoerder bij dossiers

Alleen de voor deze website geselecteerde dossiers zijn opgenomen; zie Over deze website.
 
1999-12-21 26063 - Wet socialezekerheidsrechten gedetineerden
1997-04-15 24698 - Wet premiedifferentiatie en marktwerking bij arbeidsongeschiktheidsverzekeringen
24760 - Wet arbeidsongeschiktheidsvoorziening jonggehandicapten
24758 - Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen
1996-04-23 23909 - Wet boeten, maatregelen en terug- en invordering sociale zekerheid

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieŽn betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Deze website is tot stand gekomen mede dankzij een subsidie van Instituut Gak.