foto Mr. J.M.A.M. (Jan) de Wit vergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Sociaal geëngageerde advocaat uit Heerlen, die een gerespecteerd Tweede Kamerlid voor de SP i was. Begon zijn Haagse loopbaan als fractiemedewerker en lid van de Eerste Kamer (1995-1998). In de Tweede Kamer woordvoerder justitie en sociale zaken. Hij maakte verder deel uit van het presidium van de Tweede Kamer en was voorzitter van de vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Kreeg waardering voor de wijze waarop hij leiding gaf aan de onderzoeks- en enquêtecommissies financieel stelsel i. Was, net als zijn echtgenote die in Heerlen wethouder was, tevens een prominent lokaal SP-politicus.

SP
in de periode 1995-2014: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Voornamen (roepnaam)

Johannes Marijnus Antonius Maria (Jan)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zevenbergen (N.Br.), 10 mei 1945

Partij/stroming

partij(en)
SP (Socialistische Partij), vanaf oktober 1972

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid gemeenteraad van Heerlen, van 1 januari 1982 tot 1 februari 1995
  • beleidsmedewerker SP-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 juni 1994 tot 7 mei 1998
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 juni 1995 tot 19 mei 1998
  • fractievoorzitter (éénmansfractie) SP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 juni 1995 tot 19 mei 1998
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 2 april 2014

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

vorige (2/5)
  • voorzitter Stichting "Vrienden van de Rein Bettink Collectie" te Heerlen, van april 2004 tot 2012
  • lid bestuur Stichting CarboON te Heerlen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter tijdelijke commissie onderzoek financieel stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 24 juni 2009 tot oktober 2010
  • voorzitter Parlementaire Enquêtecommissie Financieel Stelsel (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 16 november 2010 tot februari 2013

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Deed onderzoek naar zgn. astro-televisie op commerciële tv-zenders, waarbij via (betaalde) telefoonnummers een astrologisch consult kunnen aanvragen
  • Diende in 2009 samen met Boris van der Ham (D66) en Fred Teeven (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in over het laten vervallen van het verbod op godslastering. In 2012 trok Teeven zich terug als medeondertekenaar. Het wetsvoorstel is in 2013 aanvaard. (32.203)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn echtgenote was wethouder en locoburgemeester van Heerlen

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Woordvoerder bij dossiers

Alleen de voor deze website geselecteerde dossiers zijn opgenomen; zie Over deze website.
 
2006-02-01 29738 - Afschaffing van de kortdurende uitkering en aanscherping van de wekeneis
30370 - Wet wijziging WW-stelsel
2005-06-29 30034 - Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen
2003-08-26 28870 - Wet werk en bijstand

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Deze website is tot stand gekomen mede dankzij een subsidie van Instituut Gak.